Penge Karriere

Sandheden om, hvorvidt blå forklæde og andre leveringstider for måltider virkelig sparer dig penge

Hvilken Film Skal Man Se?
 

I slutningen af ​​en lang dag har du et valg: Bestil takeaway, der er dyrt og sandsynligvis ikke godt for dig, eller brug den nødvendige energi til at lave din egen mad? Når din bedste mulighed er at lave mad derhjemme, er de første ting, du måske overvejer, bekvemmelighed og pris. Det er appellen fra levering af måltider. De lover at give dig sund mad, der er let at tilberede. Og de prøver at overbevise dig om, at det ikke helt dræner din bankkonto.

Gennemsnitlig, de fleste amerikanere bruger alt fra $ 150 til $ 180 om ugen om dagligvarer. Vil du stole på måltider fra Blue Apron eller Freshly hjælpe dig med at spare noget af din lønseddel, mens du holder dig sund? Ser man på de ugentlige omkostninger ved de mest populære madleveringstjenester, du kan abonnere på, kan sandheden måske overraske dig.

Solkurv

Grillet kylling

Med Sun Basket bruger du $ 132 på blot et par måltider. | Bhofack2 / iStock / Getty Images

er Chris Collinsworth i berømmelseshallen
  • Gennemsnitlige omkostninger pr. Måltid (familieplan): $ 10,99

Hvis du er en familie på fire, der modtager tre leverancer om ugen fra Solkurv , ville du købe 12 portioner i alt og bruge omkring $ 132 på bare et par middage, som I alle kan dele. Du er stadig nødt til at komme med resten af ​​husstandens måltider i ugen, og du har allerede brugt over $ 130 af dit budget.

Næste : Denne service er lidt billigere, men du skal stadig supplere med flere dagligvarer.

Hjemmekok

Grillet kyllingebryst og grøntsager i panden

Bestilling af tre Home Chef måltider om ugen kan tilføje $ 120 til din købmandregning. | Pilipphoto / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlige omkostninger pr. Måltid: $ 9,95

Forsøger at fodre fire personer tre gange om ugen igennem Hjemmekok kunne tilføje omkring $ 120 til din ugentlige købmandregning, hvilket måske ikke er helt omkostningseffektivt, hvis din husstand har tendens til at spise hjemme mere end et par nætter hver uge.

Næste : Du bruger omkring halvdelen af ​​din købmandregning til at give kun to personer et par middage.

Lilla gulerod

Ramen Nudler

Purple Carrot-abonnenter har mulighed for at betale mere for måltider med højere protein. | Ahirao_photo / iStock / Getty Images

hvor meget er chuck wepner værd
  • Gennemsnitlige omkostninger per måltid: $ 12

Den plantebaserede Lilla gulerod erfaring koster dig omkring $ 72 pr. uge for i alt seks grundlæggende måltider. Du kan betale $ 78 pr. Uge i stedet for den samme mængde måltider, men højere i protein. Dette giver kun tre måltider ugentligt for to personer, så du bliver stadig nødt til at bruge noget af din lønseddel på dagligvarer.

Næste : Maden smager sandsynligvis fantastisk, men er det prisen værd?

Belagt

Laver aftensmad

Tolv ugentlige portioner fra Plated koster dig $ 120. | RazoomGames / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlige omkostninger pr. Måltid: $ 9,95

Du kan nyde 12 portioner Belagt leverancer til omkring $ 120. Dette ville ideelt set fodre fire personer tre gange. Hvis din gennemsnitlige ugentlige købmandregning endda kommer tæt på $ 200, bruger du stadig over halvdelen af ​​dit ugentlige måltidsbudget på en relativt lille mængde mad.

Næste : Denne service har en meget bredere menu, men den udligner muligvis stadig ikke dit sædvanlige dagligvarebudget.

Hej Frisk

Stirfried grøntsager

Det gennemsnitlige HelloFresh-måltid koster lige under $ 10. | Mizina / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlige omkostninger pr. Måltid: $ 9,99

Hej Frisk tilbyder en række forskellige planer, du kan vælge imellem, men hvis du holder fast i den klassiske rækkefølge og vælger tre separate måltider til fodring af fire personer, bruger du omkring $ 120 hver uge. Det er mere end halvdelen af ​​det gennemsnitlige ugentlige dagligvarebudget - og du bliver stadig nødt til at shoppe.

Næste : Ligesom sine konkurrenter giver denne service mange løfter - men sparer du penge?

Blå forklæde

Kylling fajita pizza med peber og hvidløgsdyp

Blue Apron er den bedst kendte levering af kødsæt. | Bartosz Luczak / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlige omkostninger pr. Måltid: $ 9,99

Når du abonnerer på en ugentlig Blå forklæde familieplan, forpligter du dig til mindst $ 120 om ugen på blot et par måltider for at give din husstand mad. Ligesom sine konkurrerende tjenester lover det intet spild, men tvinger dig også til at bruge over $ 100 på et par måltider, plus hvad du alligevel ender med at bruge i supermarkedet.

Næste : I dette tilfælde kommer økologisk mad bestemt ikke billigt.

hvilket hold blev spud webb på

Grøn kok

Ristede grøntsager

To middage til en familie på fire vil koste dig $ 96. | Magone / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlige omkostninger per måltid: $ 11,99

En familie Grøn kok planen koster $ 11,99 pr. måltid. Ved 8 portioner pr. Kasse bruger du i gennemsnit 96 dollar om ugen på kun to middage for hele familien. Du bliver nødt til at købe resten af ​​din husholdnings måltider alene, sandsynligvis til meget billigere afhængigt af den slags mad, du køber.

Næste : Du kan bestille flere måltider end normalt med denne service, men du bruger stadig over $ 100.

Frisk

Grillet laks

Frisk er lidt billigere end nogle andre måltidsleveringsservices. | Gbh007 / iStock / Getty Images

  • Gennemsnitlig pris pr. Måltid: $ 8,99 for 12 måltider

Frisk tilbyder en række planer, men den dyreste - bestilling af 12 måltider hver uge - koster dig $ 107,99. Uanset hvilken bestemt måltidsplan du vælger, skal du stadig supplere med yderligere dagligvarer for at undgå at blive sulten.

Tjek ud Snydearket på Facebook!